Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leden - únor 2010

7. 3. 2010

Leden – únor 2010

V prvních dvou měsících roku 2010 jednotka mohelnických hasičů zasahovali celkem u 48 mimořádných událostí. Z toho 33 jich bylo v lednu a 15 v únoru. Z hlediska dlouhodobého průměru je to nárůst, hlavní vinu na tom má letošní tuhá zima. V souvislosti se zimou si zásah hasičů dohromady vyžádalo 26 technických pomocí na odstranění sněhových a ledových převisů nebo rampouchů ze střech. Tento počet je vysoký, přestože zásahy byly prováděny pouze v případě akutního nebezpečí. Dalších 8 případů technické pomoci se týkalo spadených stromů, zejména přes komunikace. Ve dvou případech jsme násilně otevírali byty, jednou pomáhali ZZS se starou paní a jednou odchytávali psa zaběhnutého přímo do prodejny PENNY.

Počátkem roku jsme také zasahovali u šesti požárů – 2x na slévárně firmy SEM, 2x se jednalo o zahoření sazí v komínovém tělese a po jednom hořel osobní automobil a sklad v areálu podniku Perla v Zábřehu.

Přes nepřízeň počasí byli řidiči opatrní a dopravní nehody jsme zaznamenali pouze 4, z nichž ani jedna nebyla vážná, obešly se pouze s lehčími zraněními.

Zajímavé zásahy

Dne 21.1.2010 ve 23:24 byl na linku tísňového volání HZS Olomouckého kraje nahlášen požár střechy jednoho ze skladů v areálu Perly Zábřeh na ulici 28. Října. Na místo události byly operačním střediskem vyslány jednotky ze stanice Zábřeh se dvěma cisternami, stanice Šumperk s automobilovým žebříkem a jednotky z Mohelnice a Lukavice po jedné cisterně. Na MU vyjela naše jednotka s CAS 32 8200/800 S3R v počtu 1+2 a po příjezdu na místo ve 23:45 prováděla kromě likvidace požáru i doplňování cisteren ze stanice Zábřeh, a poté i žebříku ze stanice Šumperk. Ve 2:09 už byl požár lokalizován, a proto byla naše cisterna velitelem zásahu odeslána zpět na základnu.

Dne 28.1.2010 v 15:12 byl na Ohlašovnu požáru fy SIEMENS Elektromotory s.r.o. nahlášen požár na slévárně s tím, že praskla velká pec na tavení hliníku a plameny šlehají až ke stropu obrovské haly. V 15:13 byl vyhlášen 1. stupeň požárního poplachu a na místo byly vyslány jednotky z Mohelnice, Zábřeha, Loštic a Lukavic. V 15:15 vyjíždí 1.družstvo (1+3) s CAS 20 3400/210 S2Z a v 15:16 2. družstvo (1+3) s CAS 32 8200/800 S3R. Už po cestě je vidět mohutný mrak dýmu valící ze slévárny. V 15:17 přijíždí 1. družstvo na místo události a velitel zásahu po průzkumu nasazuje C proud na ochlazování hydrauliky pece a vyteklého hliníku, který zapálil elektroinstalaci. Po příjezdu CAS 32 je natažen ještě druhý proud C a požár je postupně lokalizován. Postupně na místo přijíždí CAS 20 z Lukavice, CAS 25 z Loštic a CAS 25 ze stanice Zábřeh a vyšetřovatel ZPP ze stanice Šumperk.Po odjezdu jednotek na základny ještě osádka CAS 20 provedla pomocí kalového čerpadla odčerpání vody ze zaplavených prostor a v 17:07 se vrátila zpět na základnu.Celkem bylo na likvidaci požáru spotřebováno 6 000 litrů vody a zasahovalo 25 hasičů s pěti cisternami.

                                                                                                                   (PH)